بهترین روش آب بندی پشت بام

بهترین روش برای آب بندی پشت بام

پشت ‌بام‌ها به عنوان بالا‌ترین بخش یک ساختمان بیشتر از تمام بخش‌های دیگر در معرض باد و باران و دیگر عوامل محیطی هستند. بنابراین لازم است یک عایق مناسب در پشت ‌بام‌ها کار شود تا علاوه بر حفاظت از کف پشت بام و حفظ زیبایی ظاهری، از نفوذ رطوبت به کف پشت بام و سقف طبقه آخر جلوگیری شود.

آب بندی پشت بام چیست؟

آب بندی پشت بام از جمله مواردی است که باید در هنگام ساخت هر ساختمانی و یا بعد از ‌آن به دقت رعایت شود و پشت گوش انداخته نشود. زیرا در صورتی که پشت بام به درستی آب بندی نشده باشد، به خصوص در مناطق مرطوب و پر باران ممکن است این رطوبت آسیب جدی به سقف و دیواره‌ها وارد کند و باعث ریزش سقف شود. در این مقاله سعی داریم به بررسی انواع روش‌های آب بندی پشت بام بپردازیم تا بیشتر با نحوه انجام هر یک از آن‌ها آشنا شوید.

آب بندی پشت بام به تمامی روش‌هایی گفته می‌شود که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت برف و باران به کف پشت بام انجام می‌شود. این روش‌ها می‌توانند کف و دیواره‌های پشت بام را از آسیب نور خورشید و رطوبت و زدن قارچ و کپک محافظت کنند و به این ترتیب از نفوذ این مشکلات به طبقات پایین‌تر نیز جلوگیری خواهد شد.

آب بندی پشت بام و عایق کردن آن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و باید کاملا جدی گرفته شود. در مناطق مختلف بر اساس میزان بارش سالیانه و آبی که ممکن است روی پشت بام جمع شود باید نوع عایق کاری مناسب در نظر گرفته شود. در مواردی که آب و هوا خشک است و باران زیادی در طول سال نمی‌بارد باز هم لازم است برای جلوگیری از نفوذ آب حاصل از شستشو در پشت بام عایق کاری و آب بندی به دقت انجام شود. در ادامه به معرفی انواع روش‌های آب بندی پشت بام می‌پردازیم.

بهترین روش آب بندی پشت بام

همانطور که گفته شد آب بندی پشت بام روش های مختلفی دارد که بر اساس میزان رطوبت منطقه و مساحت پشت بام می توانید یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. تنها باید توجه داشته باشید که حتما این عایق بندی حتی در مناطق کم رطوبت انجام شود تا آب حاصل از باران یا شستشو به طبقات پایین‌تر نفوذ نکند. در ادامه انواع این روش‌ها را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید بهترین مورد را انتخاب نمایید.

در گذشته در بسیاری از شهر‌ها و در اغلب ساختمان‌ها از قیرگونی کردن کف و دیواره‌های پشت بام به عنوان عایق استفاده می‌شد. اما امروزه روش‌های متنوعی به بازار آمده‌اند که جایگزین مناسبی برای روش‌های قدیمی هستند.

عایق کاری پلیمری

یکی از روش‌های آب بندی پشت بام استفاده از عایق‌های پلیمری است که انواع مختلفی دارند و یک عایق مناسب برای رطوبت و همچنین حرارت ناشی از نور خورشید محسوب می‌شوند. عایق‌های پلیمری با محیط زیست سازگار هستند و طول عمر بالا و ماندگاری مناسبی دارند.

استفاده از این نوع عایق‌ها در کف و دیواره‌های پشت بام باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت و دیگر آسیب‌های محیطی می‌گردد. این نوع عایق‌ها در دو نوع تک جزئی و دو جزئی تولید می‌شوند. نوع تک جزئی آن‌ها بر اساس رزین اکرلیک و استایرن اکرلیک ساخته می‌شود و یکی از انواع بسیار مناسب عایق بندی پشت بام است.

نوع دو جزئی این عایق نسبت به نوع اول نیز بهتر است و از دو بخش پودر بر پایه نانو ذرات و سیمان هیدرولیک و رزین استایرن اکرلیک ساخته می‌شود. این نوع دو جزئی نسبت به نوع تک جزئی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و کیفیت بالاتری دارد.

عایق پشم شیشه

از دیگر روش های آب بندی پشت بام استفاده از عایق پشم شیشه است. پشم شیشه ماده‌ای است که از ذوب شدن شیشه به وجود می‌آید و در اشکال پنلی و رولی تهیه و تولید می‌شود. پشم شیشه کاربرد‌های فراوانی دارد و یکی از کاربرد‌های آن عایق کاری حرارتی و رطوبتی پشت بام است.

عایق پشم سنگ

این نوع عایق نیز از ترکیب پشم شیشه و نوعی سنگ آذرین تولید می‌شود و نسبت به پشم شیشه مقاومت بالاتری در برابر رطوبت و حرارت دارد. این نوع آب بندی عایق صدا نیز می‌باشد.

روش آب بندی پشت بام‌ها توسط فناوری نانو

روش آب بندی توسط فناوری نانو

بهترین و جدیدترین روش آب بندی پشت بام روش نانو است که روش بسیار مناسبی برای عایق کردن پشت بام و بسیاری سطوح دیگر می‌باشد. این نوع عایق از آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید در امان است و عایق بسیار مناسبی برای رطوبت و حرارت نیز می‌باشد.

این عایق شامل لاتکس و پودر ارگانومنیرال به رنگ سفید و به شکل یک مایع غلیظ و عسل مانند به رنگ شیری است که با قلم موی پلاستیکی و یا توسط ایرلس و کنیتکس پاش روی سطح پشت بام پاشیده می‌شود و پس از خشک شدن بسیار نرم می شود و در دو دست پاشیده می‌شود، دست اول برای پر کردن نقاط خالی سیمان زیر کار و دست دوم به همراه توری پلی پروپیلن جهت آب بندی پشت بام استفاده می شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست