بهترین روش برای آب بندی دیوار نما

بهترین و مطمئن ترین روش آب بندی ساختمان

نمای ساختمان اولین چیزی است که از یک بنا به چشم می‌خورد و بسیار مهم است که زیبا دیده شود و علاوه بر زیبایی ظاهری یک عایق خوب بین دیوار‌های داخلی و فضای بیرون باشد. از این رو آب بندی دیوار نما یکی از مواردی است که باید توسط سازندگان و ساکنین ساختمان رعایت شود تا نمای ساختمان از لحاظ ظاهر و بدنه، کیفیت خود را حفظ کند و تا سال‌های طولانی به همان شکل باقی بماند. آب بندی نمای ساختمان می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود و این مسئله تا حدودی به نوع نما بستگی دارد. نمای ساختمان می‌تواند از جنس سنگ و یا آجر باشد. در این مقاله سعی داریم به معرفی روش‌های آب بندی نما و چگونگی آن بپردازیم.

آب بندی دیوار نما چیست؟

آب بندی دیوار نما همانطور که از نام آن پیداست به معنای پیاده سازی روش‌هایی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به بخش‌های داخلی دیوار نمای ساختمان و پس از آن ورود آب به دیواره‌های داخلی ساختمان است. در واقع با انجام آب بندی دیواره‌ها آب و گرد و غبار و دیگر آسیب‌زننده‌های محیطی از طریق دیوار و درز‌های موجود در نمای ساختمان نفوذ نمی‌کنند و از دیواره‌های داخلی و خود نما محافظت می‌شود.

مواردی که می‌توانند به نمای ساختمان و پس از آن به دیواره‌های داخلی آسیب وارد کنند شامل برف و باران و گرد و غبار می‌شوند که با گذشت زمان و بارش مداوم باران و برف و ماندن رطوبت در درز‌های نمای سنگی یا آجری، این رطوبت می‌تواند آسیب جدی به نمای ساختمان وارد کند. بنابراین با انجام بهترین آب بندی دیوار نما باید از نفوذ این رطوبت جلوگیری کرد تا طول عمر نما بالا برود و همچنین این نما یک عایق مناسب برای فضای داخلی باشد. این آب بندی روش های مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بهترین روش برای آب بندی دیوار نما

بهترین روش آب بندی نمای ساختمان

امروزه آب بندی دیوار نما بر اساس نوع دیواره و جنس آن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اهمیت این کار در آن است که آب بندی به گونه‌ای انجام شود که رطوبت ناشی از برف و باران در درزها و شکاف‌های بین سنگ و آجر‌های نما باقی نماند و به داخل نفوذ نکند.

  • درزگیری: یکی از روش‌هایی که برای نما‌های سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد درزگیری بین سنگ‌ها به منظور جلوگیری از ورود آب باران است. این درزگیری به کمک بتونه‌هایی محکم انجام می‌شود که به خوبی بتوانند درز‌های بین سنگ‌ها را پر کنند و باعث شوند که آب راه ورودی به فضای داخلی نما نداشته باشد.
  • ضد آب نانو: روش دیگر برای آب بندی دیوار نما استفاده از ضد آب نانو است که یک روش جدید و بسیار موثر به شمار می‌آید. استفاده از این روش بسیار آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از درزگیری خواهد بود و دوام بیشتری خواهد داشت. برای اینکار بر اساس نوع نما که سنگی است یا آجری باید از محصول ضدآب نانو استفاده نمایید.

مواد آب بندی نانو جهت ضد آب کردن

این مواد ضدآب یک جایگزین بسیار مناسب برای روش‌های قدیمی‌تر آب بندی هستند. با پوشاندن سطح با این مواد می‌توانید از ضدآب بودن هر سطحی اطمینان حاصل کنید. علاوه بر دیوار نما از این مواد ضد آب می‌توان برای پشت بام نیز استفاده نمود. مواد ضد آب نانو به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند و می‌توانید ‌با خیال کاملا آسوده از این مواد در ساختمان خود استفاده نمایید.

هر نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ، آجر و بتن و سیمان در نمای ساختمان را می‌توان به وسیله مواد ضد آب نانو عایق کرد. برای استفاده از این مواد ابتدا باید درز‌ها و ترک‌هایی که ممکن است بین سنگ و بتن‌ها وجود داشته باشد را به دقت پر کرد. سپس از این مواد به صورت سراسری روی دیواره نما کشیده می‌شود و نما یک دست با این مواد پوشیده خواهد شد.

سخن آخر

استفاده از مواد نانو برای آب بندی دیوار نما علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب می‌تواند از ورود و نشستن گرد و غبار روی نما نیز جلوگیری کند و سطح را از هرگونه آسیب محیطی حفظ نماید. این کار باعث می‌شود تا نما زیبایی و استحکام خود را حفظ کرده و طول عمر بالاتری داشته باشد. همچنین با این روش دیواره سنگی یا آجری از آسیب اشعه‌های خطرناک خورشیدی محفوظ می‌ماند و در مقابل تغییرات دمایی و رطوبتی دچار ترک و خرابی نخواهد شد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست