آجر نانو چیست و چه مزایایی در ساختمان دارد؟

آجر نانو چیست و چه مزایایی در ساختمان دارد؟

 در حال حاضر در حوزه ساختمان سازی و مصالح ساختمانی نانو کاربرد بسیاری پیدا کرده است. یکی از این مصالح آجر نانو است که به دلیل ویژگی های منحصربفردی که دارد در نماهای داخلی و خارجی ساختمان در سطح گسترده به کار می رود.یکی از مزایای آجرنما نانو در برابر عوامل محیطی؛ مثل باران های اسیدی، بسیار مقاوم برخورد می‌کند.  از این جهت و به دلیل چندین مزایای دیگر توانسته مشکلات آجر نمای معمولی را بر طرف کند. البته قیمت قیمت خرید آجر نانو نسبت به آجرهای دیگر گران تر است ولی مزایایی این محصول در برابر قیمت آن بسیار بیشتر است. در این مقاله به بررسی کاربردها و مزایا و معایب آجر نانو می پردازیم.

آجر نانو چیست و چه مزایایی در ساختمان دارد؟

به تغییراتی که روی انواع مواد جامد، مایع یا گاز در سطح اتم یا زیر مولکول کوچک انجام می‌شود نانو گفته می شود. آجر نانو روی نماهای ساختمان پوششی نامرئی ایجاد می کند که به دلیل ویژگی هایی که دارد می تواند مزایای بسیاری را برای نماها به دنبال داشته باشد. یکی از ویژگی های مهم آجر نانو نما عدم نفوذ آب و رطوبت به داخل مصالح است که از ایجاد قارچ و شوره روی نما جلوگیری می کند و سبب افزایش کیفیت اولیه سطح و طول عمر نما می‌شود.

 آجر نانو قابل استفاده در نماهای ساختمان های سیمان شسته یا رومی نیز هست؛ زیرا این نوع نماها در طول زمان خیلی زود آلودگی ها و کثیفی ها را به خود جذب می کنند. همچنین در اثر تابش نور خورشید این آلودگی ها در منافذ این نماها رسوخ می کند و ظاهر ناخوشایندی را به وجود می آورد. بنابراین آجر نانو نما می تواند از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

آجر نانو نما چه ویژگی هایی دارد؟

استفاده از نانو آجر نما یا پوشش های نانو روی نماهای ماسه سنگی، آجری و بتنی مانع جذب آلودگی های محیطی شده و تمیز کردن آن ساده است. به طوری که با مقداری آب و صابون می توان نما را به راحتی شستشو داد. در این صورت آب به اعماق مصالح نفوذ نمی‌کند و در سطح نما تنفس مصالح به خوبی انجام می‌شود. نماشویی ساختمان، به صورت مکرر، در صورتی که در آن از آجر نانو استفاده شده باشد هیچ تغییری در رنگ و ساختار اصلی نما به وجود نمی آید. یکی از راه‌های جلوگیری و رفع شوره آجر نما، استفاده از آجر نانو شده قبل از نصب است، البته آجر های شوره زده پس از نصب هم راه‌حل‌هایی دارد، اما اگر قبل از نصب این عمل رو انجام دهید، دیگر از آلودگی، سفیدک و شوره، خبری نخواهد بود و نمایی شیک و تمیز را به دید خود و دیگران، به نمایش می‌زارید.

 • قدرت محافظت سطح نما در برابر انواع آلودگی
 • روی سطوح لایه ای با ضخامت 100 الی 150 نانومتر ایجاد می کند
 • از نما برابر اشعه های مختلف خورشید محافظت می کند
 • در برابر شستشو تا فشار 60 بار مقاومت دارد
 • کاملأ بی رنگ  و بی بو است
 • از سطح در برابر خزه ها و قارچ ها محافظت می کند
 • برای همه مناطق با شرایط آب و هوایی مختلف مناسب است
 • خسارات ناشی از هوازدگی را کاهش می دهد
 • در برابر حرارت تا 450 درجه سانتی گراد بسیار مقاوم است
 • از بافت سطح بدون تغییر در ساختار پایه ای به صورت دائم محافظت می کند.

کاربرد های آجر نانو

آجر نانو چه کاربردهایی دارد؟

آجر نانو نما به دلیل ویژگی های بسیار توانسته روی سطوح مختلفی کاربرد داشته باشد. این محصول در نماهای ساختمان هایی از جنس آجر، سنگ، بلوک های بتنی، سنگ های آهکی، ماسه سنگ ها، سنگ های گرانیتی متخلخل و سنگ های مرمری و مرمریت کاربرد دارد. همچنین پوشش نانو آجر روی کاشی های سقف (نما)، بر روی کاهگل و خاک رس نیز  قابل استفاده است. در نماهای سنتی مثل آجر سنتی و قزاقی نیز اجرا می شود و می تواند نما را از لحاظ ظاهری بسیار زیبا جلوه دهد و مقاومت آن را در برابر عوامل محیطی افزایش دهد. بسته به اینکه چه نوع آجری را برای استفاده در نمای ساختمان انتخاب می‌کنید می تواند قیمت آجر نانو نما متفاوت باشد.

چگونگی نانو کردن آجر یا آبگریز کردن نمای ساختمان

استفاده از پوشش نانو بر روی انواع نمای ساختمان از جنس های مختلف مصالح ساختمانی طی چند مرحله انجام می‌شود.

 • مرحله اول: تمیز و خشک کردن کامل سطوح سیمان یا آجر روی نما
 • مرحله دوم:ظرفی که دارای محلول آبگریز آجر و سیمان است را به خوبی تکان دهید
 • مرحله سوم: این محلول را با استفاده از ابزارهای مخصوص می توان بر روی سطح پاشید و تمام سطح را به این مواد آغشته کرد.
 • مرحله چهارم: پس از گذشت مدت زمان معینی سطوح دارای خاصی آبگریزی پیدا می کنند.

نقش نانو آجر نما در آبگریز کردن سطح آن

نقش نانو آجر نما در آبگریز کردن سطح آن

یکی از دلایل مهم برای انتخاب پوشش نانو و آجر نانو برای سطوح داخلی و بیرونی ساختمان ها خاصیت آبگریز بودن این محصولات است. آجر به عنوان یک متریال زنده دارای سطح متخلخل بوده که قطرات آب و رطوبت خیلی سریع جذب آن می شوند. در اثر مرور زمان و تبخیر شدن آب از سطح آجر، نمک های محلول در آب بر روی آجر به صورت رسوبات نمکی پدیدار می شوند و ظاهر ناخوشایندی را روی نمای ساختمان به وجود می آورند.

پوشش آجر نانو این مشکل را حل کرده است؛ زیرا ذرات نانو در حفره های روی آجر نفوذ می کند و آن ها را پر می کند. در این صورت سایر ذرات آلودگی یا قطرات آب نمی توانند در این منافذ بنشینند و قطرات آب یا باران در صورت بر خورد با این لایه نانو تشکیل شده بر روی سطح به سرعت می لغزد و روی سطح حرکت می کند؛ در نتیجه علاوه بر اینکه به بافت مصالح نفود نمی‌کند می تواند آلودگی های سطح نما را نیز بشوید و با خود ببرد.

به عبارتی ذرات نانو از طریق ایجاد پوششی می‌توانند زاویه تماس قطرات آب و سطح را افزایش داده و شکل آن‌ها را به حالت کره تغییر دهند. با این تغییر شکل از ایجاد چسبندگی بین سطح آجر و قطرات آب جلوگیری می‌شود. همچنین پوشش آبگریزی توسط کلوئید حاوی ذرات نانو روی سطح آجری نما ایجاد می‌شود می تواند از تغییر رنگ نما و اثرات مخرب آن جلوگیری نماید. به طور کلی پوشش ایجاد شده روی آجر نانو نما می توان قابلیت نفوذ پذیری آجر را کاهش دهد و در نتیجه مانع یخ زدگی و پوسته پوسته شدن آجر نما شود.

کاربرد و اهمیت آجر نانو در صنعت ساختمان

در صنعت ساختمان سازی بحث بهینه کردن مصرف انرژی یک مسئله بسیار مهم و اساسی است. به خصوص در شرایط امروز که بحران کاهش انرژی یک مسئله جهانی تلقی می شود. در این زمینه برنامه های زیادی برای مدیریت مصرف انرژی در جهت سهولت نگهداری، بهبود مداوم، ایمنی و بهره وری ساختمان و افزایش عملکرد اجزای ساختمان صورت گرفته است.

در صنعت ساختمان سازی، مواد و مصالح بسیاری استفاده می شود که توجه به نحوه تولید آن ها و به کارگیری روش های جدید مثل استفاده از فناوری نانو در طراحی و تولید آن ها می تواند تا حد زیادی از اثرات مخرب زیست محیطی آن ها بکاهد. انتخاب مصالح ساختمانی که بتوانند در برابر رطوبت و جذب سرما و گرما در فصول مختلف سال مقاوم باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا داشتن چنین قابلیت هایی سبب کاهش هزینه و مصرف انرژی می‌شود.

در واقع استفاده از پوشش نانو و آجر نانو در سطوح داخلی و خارجی ساختمان می تواند تاثیر زیادی روی کاهش مصرف انرژی و هزینه تامین داشته باشد. با توجه به آنچه در مورد مزایا و ویژگی های این محصول گفته شد، می‌توان اطمینان داشت که استفاده از آجر نانو نما در ساختمان یک سرمایه گذاری مهم در حوزه بهینه سازی مصالح ساختمان، افزایش بازدهی و جلوگیری از هر رفت انرژی برای آیندگان است. پدیده نانو کردن آجر قبل از نصب و بعد از کار رو نما یکی از مهم‌ترین  کاربرد نانو در صنعت ساختمان است.

استفاده از تکنولوژی نانو در ساخت مصالح ساختمانی سبب مقاومت ساختمان در برابرآتش سوزی شده، هوای داخل ساختمان را تصفیه می کند، حالت خود ترمیمی به نماهای داخلی و خارجی ساختمان می دهد، دوام ساختمان را بیشتر و قوی تر می‌کند. مسئله مهم تر بحث نظافت و تمیزی آجر نانو است که به راحتی و خیلی ساده با کمی آب و شوینده معمولی تمیز می شود. در نتیجه هزینه نگهداری از نماهای دارای پوشش نانو بسیار پایین است و تا سالیان طولانی نیازی به ترمیم و شستشوی اساسی نخواهد داشت.

آجر نانو نما در بهبود کیفیت آجر

آجر نانو نما در بهبود کیفیت آجر چه نقشی دارد؟

در حال حاضر شهرهای بزرگ به دلیل جمعیت زیاد و  استفاده فراوان از وسایل نقلیه شخصی و عمومی بسیار آلوده شده است. همچنین ساخت ساختمان های مرتفع که این آلودگی ها را جذب می کنند مزید برعلت شده و چهره ناخوشایندی را برای شهرها ایجاد می کنند. آلودگی حاصل از دود ماشین ها و کارخانجات و عوامل جوی مثل گرد و خاک روی نماهای ساختمان ها می نشینند و ظاهر بدی به ساختمان ها می دهند.

تمیز کردن نمای این ساختمان های بلند در فواصل زمانی کوتاه غیر ممکن است و بسیار هزینه دارد؛ تنها راه نانو کردن آجر و نماهای این ساختمان ها است که می تواند به نمای ساختمان ها در شهرهای آلوده زیبایی ببخشد. پوشش های نانو یک لایه محافظتی بر روی نما ایجاد می کنند که در برابر جذب عوامل جوی مثل گرد و خاک، باد و باران و برف بسیار مقاوم است.

قابلیت غیرقابل نفوذ آجر نانو نما می تواند از تخریب و سایش نما در اثر نفوذ باران و برف جلوگیری کند؛ همچنین این پوشش نانو بر روی سطح آجر یک شبکه مولکولی ایجاد می کند که مزایای بسیاری به دنبال دارد.

قیمت آجر نانو نما

آجر نانو توسط شرکت های مختلفی تولید می شود و به دلیل کیفیت مواد اولیه و خاکی که آجر از آن تهیه می شود و همچنین میزان درجه حرارتی که پخت آجر در آن انجام می گیرد روی قیمت آجر نانو تاثیر گذار است. اما هزینه بسیار بالایی نسبت به این راهکاری که الان برایتان میگوییم دارد.

شرکت نانو پارس ارائه کننده و مدیریت اجرای انواع مواد نانو مخصوص ساختمان و نما، به خصوص مواد نانو آجر و نانو ضدشوره آجر، به صورت تخصصی با 15 سال سابقه، همراه با ضمانت کیفیت محصول به شما این امکان را می‌دهد که آجر خود را قبل نصب نانو کنید و همزمان اگر  آجور روی نمای نمای شما شوره یا سفیدک زده است، با مواد انحصاری خود نانو پارس (ضدشوره آجر نما)، شوره و سفیدک رو از نمای خود پاک کنید.

این گونه خود شما به صورت مطمئن تری از نانو کردن نمای خود اطمینان دارید، چون شما برند و کیفیت مواد نانو های ساختمانی مارو شناخته و از خرید خود مطمئن خواهید بود. درواقع خودتان مدیریت پروژه خود را با موادی که خودتان تهیه می‌کنید اجرا می‌کنید. کافیست جهت هر گونه استعلام قیمت خرید روز و نحوه اجرا با ما تماس بگیرید. این کار لحاظ هر هزینه دیگری، برای داشتن آجر نما مناسب، قیمت و هزینه های مقرون به صرفه تری برای شما به همراه خواهد داشت. 

مزیت های آجر نانو در نمای ساختمان

مزیت های آجر نانو در نمای ساختمان

آجر نانو همچنین از رشد کپک ها، باکتری ها و قارچ ها روی نمای ساختمان جلوگیری می کند و به حفظ ظاهر زیبای نما کمک می‌کند. آجر و بتن و سایر مصالح ساختمانی ممکن است بعد از یک دوره بارندگی به دلیل اینکه به خوبی خشک نشده اند دچار شوره زدگی و سفیدک شوند. استفاده از آجر نانو یا پوشش نانو به جای آجر معمولی مانع ایجاد این موجودات روی نما می شود. همچنین این پوشش برای استفاده روی نماهای سنگی، گچی و … بسیار مفید است.

 1. تمیزکاری آسان و سریع سطح آجر نانو نما فقط با استفاده از آب
 2. مقاومت بسیار زیاد در برابر سایش و خراشیدگی
 3. قابل استفاده در انواع سطوح معدنی و صنعتی
 4. دارای بودن خاصی آبگریزی و عدم نفوذ آب به عمق مصالح
 5. ایجاد قابلیت تنفس مصالح و خروج بخار آب
 6. عدم جذب آلودگی ها و گرد و خاک روی نما
 7. جلوگیری از پوسته پوسته شدن نما
 8. مقاومت و تمیزشوندگی در برابر باران اسیدی
 9. استفاده راحت از آجر نانو
 10. غیر سمی و ایمنی بالا
 11. دارای طول عم رو دوام بالا
 12. امکان حرکت آب روی سطح و شسته شدن آلودگی های نما

جمع بندی

آجر نانو به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد به طور گسترده در انواع سازه ها، نماهای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده می شود. این مصالح ساختمانی به دلیل خاصیت آبگریزی و مقاومت در برابر سایش و جذب آلودگی می تواند در مقابل اثرات مخرب عوامل جوی مقاومت کند و باعث افزایش طول عمر نما شود. تکنولوژی نانو در آجرها و سایر مصالح ساختمانی سبب ایجاد یک لایه پوششی بر روی سطوح شده و تا مدت 5 سال می‌تواند بنا همانند روز اول ساخت زیبا، شیک و تمیز و مقاوم نگه دارد. در این صورت استفاده از آجر نانو نما در هزینه های ترمیم و تعمیر و شستشوی بناها تا حد زیادی صرفه جویی می‌کند. در این مقاله در مورد عوامل موثر در تعیین قیمت آجر نانو و کاربردهای آن در ساختمان سازی صحبت شد.

و در انتها اگر قصد دارید نمای آجر خود را نانو کنید؛ اگز آجر را هنوز نصب نکرده اید، می‌توانید از  محصول نانو آجر نما استفاده کنید، اگر هم آجور نمای شما، سفیدک و شوره ضده است، میتوانید برای پاک کردن آن از  محصول نانو ضد شوره آجر نما ما استفاده کنید، با این مواد هم شوره و سفیدک رو از بین می‌برید و هم نمای آجر را نانو، می‌کنید. جهت خرید، استعلام قیمت روز و دریافت هرگونه مشاوره، جهت محصولات آجر نانو نما با نانو پارس تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست