رزین چیست؟ آشنایی با انواع رزین

رزین چیست؟ آشنایی با انواع رزین

رزین چیست؟ انواع مختلفی از رزین‌ها وجود دارد، که در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. رزین  در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد. معرفی انواع رزین و کاربرد آن‌ها می‌تواند در صنعت ساختمان برای شما مفید باشد. رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می‌شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی‌شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می‌شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با شناخت انواع رزین در صنعت نانو و ساختمان بررسی داشته باشیم.

رزین چیست

رزین نوعی چسب است و معمولا در حالت‌های جامد و مایع وجود دارد و انواع مختلفی دارد، کاربرد آن‌ها بستگی به نوع رزین دارد. رزین‌ها بیشتر در زیورآلات تزئینی، کاربرد دارند که به صورت جامد است، اما در صنعت ساختمان، رزین به صورت مایع وجود دارد، و از آن استفاده می‌شود. رزین نمای ساختمان، نباید به عنوان محلول نانو برای آب بندی رو نمای ساختمان استفاده شود. (علت این موضوع را پایین صفحه برایتان می‌گوییم.) رزین‌ها رنگدانه‌ها و اکستندرها را به هم متصل می‌کند تا لایه‌ای با ضخامت کم از رنگ بر روی مواد  تشکیل شود. به رزین‌ها پیوند دهنده نیز می‌گویند. رزین بر اساس نوع رنگ متناسب با کاری که می‌خواهید انجام دهید و درجه کیفی و دوام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع رزین

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، رزین‌ها در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد. رزین طبیعی، از گیاهانی مانند: شیره درخت کاج بدست می‌آید و به دلیل خاصیت چسبندگی بالا در چند ساعت و یا چند روز سفت می‌شود. گیاهان دیگری نیز در تولید رزین نقش دارند. در طول گذر زمان، انسان از رزین های طبیعی برای کارهای هنری و … استفاده می کند. از رزین طبیعی برای ساخت چرم، عطر و جواهر استفاده می‌شود.

رزین مصنوعی، با ترکیب مواد شیمیایی در آزمایشگاه های مخصوص انجام می شود و در نتیجه با ازمایش های متعدد یک رزین مصنوعی چسبناک تولید می‌شود. در این آزمایش انواع مختلفی از هیدروکربن‌ها حرارت داده شده و مولکول‌ها از هم جدا می شوند و با این کار ترکیبات پلیمری نیز به راحتی ساخته می‌شود. از رزین مصنوعی می‌توان، در تولید انواع پلاستیک، رنگ به جای رزین طبیعی استفاده کرد. از مواد رزین مصنوعی در صنعت ساختمان، و گرفتن درز قایق و… هم استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد رزین برای آبگریز کردن مصالح، در صنعت ساختمان کار درستی نیست. بهتر است به جای آن، از مواد‌های  آب‌گریز نانو نما استفاده شود. البته می‌توان از رزین در یک قسمتی از مصالح ساختمانی استفاده کرد، در واقع از رزین آب بند می‌توان به جای آب، در سیمان خاک (برای درست کردن بتن) از رزین آب بند بهترین استفاده رو کرد.  انواع مختلفی از رزین‌ وجود دارد که ما، پنج مورد از رزین‌ مصنوعی را برای شما شرح داده ایم.

 

رزین اپوکسی ساختمان

رزین های اپوکسی

رزین اپوکسی یکی از مهم‌ترین انواع رزین های صنعتی است که در صنعت شیمی ساختمان کاربرد بسیار زیادی دارد. پوشش های صنعتی که بر پایه رزین اپوکسی تولید می شوند؛ رنگ پذیر هستند، مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی و اسیدی رقیق داشته و چسبندگی بالای آن ها به سطوح استیل، فلزی یا بتنی از ویژگی های مثبت این گروه از رزین‌ها است. برای بهبود خواص پوشش‌های صنعتی بر پایه رزین اپوکسی، از سخت کننده های پلی آمینی استفاده می‌شود. بدین ترتیب در برابر مواد شیمیایی، سایش و ضربه های مکانیکی مقاومت بیشتری را از خود نشان خواهند داد.

رزین پلی استررزین پلی استر

از دیگر انواع رزین های صنعتی پُرکاربرد، رزین پلی استر است. از این نوع رزین نیز به عنوان پوشش دهنده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. رزین‌های پلی استر نسبت به نوع اپوکسی به عنوان پوشش دهنده صنعتی ضعیف‌تر هستند و در مجاورت بتن (ماده قلیایی)، واکنش صابونی می‌دهند. همچنین در مجاورت با اکسیژن هوا سخت نمی‌شوند. برای رفع این مشکل باید پس از پیاده سازی رزین بر روی سطح، پوشش به وسیله پارافین پوشانیده شود تا از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری‌ کند. مهم‌ترین مزیت رزین‌های اپوکسی در صنعت شیمی ساختمان، استحکام و مقاومت بالای آن‌ها در برابر اسیدهای اکسید کننده نظیر اسید کرومیک و… است.

رزین ونیل استررزین وینیل استر

رزین های وینیل استر خصوصیاتی همچون خانواده رزین های پلی استر غیر اشباع دارند؛ با این تفاوت که چسبندگی آن‌ها به بتن و فولاد بیشتر است، خاصیت الاستیسه بالایی دارند و مقاومت بهتری را در برابر انواع حلال های شیمیایی از خود نشان می دهند. این ویژگی های بهتر سبب می‌شود تا قیمت بالاتری نسبت به نوع پلی استر داشته باشند. از رزین وینیل استر برای تولید شناورها، مخازن، لوله‌ها، گرفتن درز قایق‌ها و … استفاده صنعتی می‌شود.

رزین فوران رزین فوران

پوشش های صنعتی که از رزین فوران ساخته می شوند، مقاومت بالایی در برابر اغلب اسیدها، قلیاها و حلال های شیمیایی دارند. به همین منظور در پوشش دهی انواع سامپ‌ها (مخازن آب) ، کانال‌ها و لوله‌ها ، انتخاب مناسبی است. البته رزین فوران رنگ پذیر نیست و این از معایب استفاده از این رزین برای برخی کاربردها به شمار می رود.

توجه: از رزین فوران نمی توان بدون به کارگیری لایه واسطه بر روی سطوح بتن و یا فلزی استفاده کرد. زیرا کاتالیزورهای اسیدی که برای سخت کردن این ماده استفاده می‌شوند، موجب خوردگی سطوح می‌شوند.

رزین پلی اورتانرزین پلی اورتان

اگر برای کاربرد مورد نظر پوششی با خاصیت الاستیسته بالا و نرم مدنظر باشد، بهترین گزینه از میان انواع رزین های صنعتی، رزین پلی اورتان است. در زمان اجرا و پیاده سازی این نوع رزین‌ها باید رطوبت هوا کنترل شود، زیرا این ترکیب در مقابل رطوبت حساس است و به فوم تبدیل می‌شود. از این رزین برای عایق بندی لوله‌ها، سقف و دیوارهای ساختمانی استفاده می‌‌کنند، اما همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، استفاده از رزین پلی اورتان، به عنوان عایق کاری نمای ساختمان کار درستی نیست و معمولا افرادی از آن استفاده می‌کنند، که با مواد نانو ساختمانی، هنوز آشنایی کامل را ندارند.

رزین آلکیدیرزین آلکیدی

رزین های آلکیدی جزء ارزان ترین انواع رزین های سنتزی هستند که در مقابل اشعه ماورابنفش خورشید، باران های اسیدی و تنش‌های محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و به آسانی روی سطح می چسبند. به همین منظور برای تولید رنگ های ساختمانی می توانند مناسب باشند. این نوع رزین‌ها از اسیدهای چرب تولید شده و نوع و مقدار روغن بر روی خواص رزین همچون سرعت خشک شدن تأثیر بسزایی دارند.

معمولا با گذر زمان، ابزار‌های جدید‌تر جایگزین ابزار‌های قدیمی می‌شوند، یا ابزار‌ها به اصطلاح به روز رسانی می‌شوند و قابلیت‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود. در صنعت ساختمان هم به این گونه است. استفاده از رزین‌ در مجموع بد نیست، اما به درد صنعت ساختمانی، نمی‌خورد. افرادی که با محصولات جایگزین آن، که کاربردی‌تر و مفید‌تر هم هست، آشنایی نداشته باشند، برای آبگریز کردن نمای خود از رزین نما، استفاده می‌کنند، استفاده از رزین نما؛ برای مثال: بر روی آجر و سنگ‌ نما، باعث تغییر رنگ نما، ایجاد پوسته و از بین رفتن بافت طبیعی نما می‌شود، اما با پیشرفت فناوری نانو در صنعت ساختمان، دیگر نگرانی، تغییر رنگ، ایجاد پوسته پوسته شدن نما را دیگر، نخواهیم داشت و مواد نانو نما بر خلاف انواع رزین، ماندگاری بسیار بالایی را هم دارد.

 

جمع بندی

در این مقاله با انواع رزین و نوع ایجاد آن، خصوصیات و ترکیب های آن آشنا شدید، همچنین در رابطه با تقسیم انواع رزین‌ها اطلاعات خوبی را به دست آوردیم. کاربردهای رزین‌  در صنعت ساختمان بسیار مورد اهمیت واقع بودند، اما محصولات نانو جایگزین بسیار مناسبی برای محصولات رزینی ساختمان هستند. این محصولات با کیفیت تر و مقرون به صرفه تر از رزین‌های ساختمانی است. فناوری نانو در صنعت ساخت و ساز امروزه تاثیر زیادی بر کیفیت ساختمان‌ها گذاشته است. و شرکت نانو پارس گرجی با افتخار، با 15 سال سابقه در اجرای پروژه‌های بزرگ ساختمانی، ارائه و فروش انواع محصولات نانو ساختمان پشتیبان و مشاور شما مشتریان عزیز می‌باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست