رزین نما چیست؟

رزین نما

یکی دیگر از موارد مهم در نمای ساختمان، رزین نمای ساختمان است. رزین مایعی شفاف بر اساس اکریلیک که به همرا مواد اصلاح کننده نانو بر پایه آب است که محافظ بسیار قوی برای نمای ساختمان است که، پس از کم آب شدن، براق و سخت می‌شود و برای ضدآب ساز و عایق نمای سیمانی و آجری به کار می‌روند. رزین به طور یک لایه بی رنگ روی سطح نشسته، سطح را ضد آب کرده، رنگ را تغییر نمی‌دهد و همینطور حالت خیسی، براقیت و درخشندگی به نمای ساختمان می‌دهد. یکی از مزایای رزین نما، این است که؛ رزین نمای ساختمان را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می‌کند که منجر افزایش طول عمر سنگ و خشت و نمای ساختمان می‌شود.

رزین نمای ساختمان

یک ساختمان محافظت نشده وقتی در برابر بارانی با سرعت 32 کیلومتر در ساعت قرار گیرد، می تواند طی مدت 6 ساعت بیش از 10 لیتر آب به ازای هر متر مربع را جذب کند. یک سازه بتنی در همین شرایط تقریبا 20 لیتر آب جذب خواهد کرد. جذب آب باران صدمات متعدد و جبران ناپذیری را به ساختمان وارد می آورد. در این مواقع رزین نمای ساختمان امری مهم است. انواع رزین و کاربرد آن‌ها می‌تواند در صنعت ساختمان برای شما مفید باشد. رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می‌شود.

مزایای رزین نما

مزایای رزین نما

از مزایای رزین نما یا عایق کاری نما دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از جذب رطوبت و آب، شوره زدن در آجر و سنگ، همینطور رنگ پریدگی و فرسایش مصالح بدلیل باران های اسیدی و تابش روشنایی خورشید دارد و بیشتر معماران از این تولیدها در زمینه ایزولاسیون نما به کارگیری می‌کنند. رزین های پایه نفتی که به جهت تابش نور خورشید بعداز گذشت یکسال مستهلک شده و دچار تغییر‌ و تحول رنگ می‌شوند و به مرور، کیفیت خویش را از دست می‌دهند.

این مواد به جهت نفوذ کردن دربافت سنگ و یا این که ملات به مرور زمان از میان نمی‌رود زیرا بر روی سطح تشکیل لایه نمی دهند ابدا پوسته پوسته نمی‌شوند. از شاخصه های مهم این مواد مقاومت در مقابل مواد شوینده اسیدی و غیر اسیدی، اشعه UV، گاز CO2، ضد خزه و جلبک بودن و تحمل دمای 75- تا 350+ درجه سانتیگراد هست که فشارهای مثبت و منفی رطوبت راکنترل می‌‌کند.

صدمات ناشی از آب و استفاده از رزین نمای ساختمان

صدمات ناشی از آب و استفاده از رزین نمای ساختمان می‌تواند بسیاری از مشکلات را، ازجمله کیفیت ساختمان و تمیزی آن را به همراه داشته باشد توجه داشته باشید که، کاربرد نانو در صنعت ساختمان  تقریبا در تمام بخش‌های ساختمان از جمله اسکلت، نما، سیستم‌های ساختمانی و طراحی داخلی کاربرد دارد. 

صدمات ظاهری ناشی از آب

 1. شوره زدگی
 2. پوسته پوسته شدن رنگ
 3. قارچ ها
 4. کپک ها
 5. کثیف شدگی زود هنگام

که اگر رزین نمای ساختمان انجام دهیم این اتفاقات نمی افتد.

صدمات ساختاری ناشی از آب

 1. واکنش سیلیکات قلیایی
 2. یخ زدگی و ذوب شدن پیاپی در مصالح
 3. کربونیزاسیون/ باران های اسیدی/ سولفاته شدن
 4. خردگی آهن آلات به کار رفته در اسکلت ساختمان
 5. ایجاد ترک در اثر کاهش انعطاف و افزایش حجم رزین نمای ساختمان از این پیشامدها جلوگیری می‌کند،  این موارد از مزایای رزین نما است.

خصوصیات رزین چیست؟

این محصول ترکیب منحصر به فردی دارد که در برابر تخریب ناشی از اشعه فرا بنفش خورشید ، تغییرات دمایی و بارش مداوم باران مقاوم است. رزین نمای ساختمان به خاطر قدرت نفوذ ذرات نانو آن قادر است در برابر سایش باد مقاومت کرده و خاصیت آب گریزی را برای مدت های طولانی حفظ نماید. همچنین (خود و محلول ضد آب کننده) غیر قابل اشتعال است و اعمال آن به راحتی با برس ،غلطک و اسپری بدون فشار امکان پذیر خواهد بود.

یکی از مزایای مهم  رزین نما، در آب محلول می شود و یک محلول شفاف مثل آب تشکیل می دهد و با سطوح ( بتن ،مصالح ساختمانی و …) پیوند شیمیایی ایجاد می کند و هنگامی که خشک گردید خود را با آن تطبیق می دهد تا سطح را دربرابر آب ورودی محافظت کند.

کاربرد رزین نما 

کاربرد عمومی رزین نما 

 • ساختمان های موجود و قدیمی
 • رزین نمای ساختمان با سطوح موزائیکی
 • ورقه های سیمانی سقفی
 • محل های فرش شده با بتن
 • استخر ،سونا و جکوزی
 • آثار گلی ،کاشی و سفال ها
 • رزین نمای ساختمان با سنگ های طبیعی و مصنوعی
 • آجرهای بدون حفاظ
 • مناطق ساحلی

کاربرد رزین نمای ساختمان

برای ضد آب کردن و حفاظت از اشیاع تزئینی و سنگ مرمر، گرانیت، ماسه سنگ، کاشی، بتن، آجر، کاشی های آزبست و دیگر مصالح ساختمانی متخلخل (اسفنجی شکل). برای ضدآب کردن نمای ساختمان های مسکونی، ساختمان های صنعتی و برای حفظ آثار تاریخی معماری توصیه می شود. به خصوص با نفوذ به عمق لایه های مواد معدنی متخلخل باعث افزایش استحکام آن‌ها می شود. این ماده نسبت به فشار های مکانیکی، آب و هوا، نسبت به آب و روغن، مقاومت و عمر طولانی پوشش را فراهم می کند.

استفاده از این ماده برای استحکام کردن و ضد غبارگیر کردن کف های بتنی، از جمله در موارد صنعتی، پردازش نمای ساختمان و پایه ساختمان، در صنعت تولید بتن و سایر سازه های صنعتی قبل از رنگ آمیزی با رنگ‌های آلی اکریلیک توصیه می‌شود. با کشیدن چند لایه بر روی کار – خود به خود یک پوشش محافظ و تزئینی مقاوم در برابر آب و هوا با اثر و شکل ” سنگ مرطوب ” بوجود می آید، که برای سنگ های تزئینی، آجر و دیگر سطوح مواد معدنی متخلخل (سطح اسفنجی شکل) استفاده می‌شود.

برای بتن، فوم بتن، سیمان، فیبر سیمان، گچ و دیگر مواد معدنی، همچنین نیز می تواند برای چوب و موادی با الیاف چوبی استفاده ‌می‌شود. برای پردازش پوشش سطوح چوبی جلا داده نشده اند و همچنین برای بازگرداندن سطح جلا داده شده که آسیب دیده است. بعنوان روکش محصولات فلزی که در درجه حرارت 200c کار می کنند. در ماشین سازی (لوله C های اگزوز، انژکتور وسایل نقلیه، قطعات دیگهای بخار، دودکش ها و سیم‌ها) که در درجه حرارت تا 200c کار می‍کنند. موارد گفته شده از مهم‌ترین کاربرد‌ها و مزایای رزین نمای ساختمان است.

انجام رزین کاری نما

مراحل انجام رزین کاری نما

برخی اوقات رزین نما و در خیلی از مورد ها هم برای عایق کاری سطح مربوطه برای براق کردن نما استفاده می‌شود و بایستی این موضوع را در نظر داشت که برای آب بندی نمای ساختمان می بایست رزین ساختمانی را به طور غلیظ و حتی سوای تینر استفاده کرد تا اثر بگذارد البته برای زیبایی و درخشان کنندگی صد رد صد می بایست با تینر ترکیب شود. شوره های نا مناسب آجر به این دلیل می باشد که از جلا دهنده خوب استفاده نشده است. جنس رزین نما و جلا دهنده سنگ نما معمولا بایستی بین 5 تا 10 سال قدمت داشته باشند.

جمع بندی

تا اینجا مقاله با رزین نما آشنا شدید. همچنین با نحوه استفاده و مزایای رزین نمای ساختمان آشنایی مختصری نیز پیدا کردید. با افتخار شرکت نانو پارس با بیش از 15 سال سابقه در زمینه ارائه و اجرای انواع مواد نانو ساختمانی می‌تواند پشتیبان بسیار خوبی در زمینه اجرای عایق کاری ساختمان شما، باشد. جهت هرگونه مشاوره و استعلام قیمت خرید محصولات عایق کاری ساختمان با شماره‌های همین صفحه تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست