نانو آبگریز سنگ نما

نانو آبگریز سنگ

در صنعت ساختمان سازی اسم نانو آبگریز را زیاد شنیدید، در این محتوا قصد داریم بپردازیم به نانو آبگریز مخصوص سنگ نما ساختمان، استفاده از نانو آب گریز سنگ نمای ساختمان می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از هدر رفت انرژی، کاهش زمان شستشوی سطوح و … منجر شود و هم‌چنین به دلیل اینکه مواد نانو آب گریز سنگ می‌تواند باعث حرکت آسان آب بر روی سطوح شود، به مصالح ساختمانی قابلیت خود تمیز شوندگی می‌دهد. با ما همراه باشید تا در رابطه با این محصول، مخصوصا قیمت خرید نانو آبگریز سنگ نما بررسی مختصری داشته باشیم.

نانو آبگریز سنگ چیست؟

استفاده از نانو آبگریز سنگ به خاطر رفع مشکلاتی بود که قبلا راه‌حل های زیادی نداشت. یکی از معضلاتی که همیشه دردسرساز بوده است، نفوذ رطوبت و آب به درون سازه هاست. نفوذ رطوبت به ساختمان‌ها می‌‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به بار بیاورد از جمله اینکه باعث ایجاد ترک در دیوارهای سنگی و آجری و … می‌شود. در ساخت و ساز ساختمان‌ها معمولاً از مصالح و متریالی از جمله سنگ، آجر، گچ، سیمان و … استفاده می‌شود. این مصالح، غالباً خلل و فرج ریزی دارند که آب را به خود جذب می کنند و به همین دلیل امکان به وجود آمدن ترک یا پوسته و همین طور ایجاد قارچ و کپک روی آن‌ها زیاد است؛ از این رو آب گریز کردن این سطوح از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مواد نانو آبگریز سنگ که به آن پوشش آب گریز سنگ هم گفته می شود، از رزین های سیلیکونی و با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده و روانه بازار می شود. مواد آبگریز سنگ در واقع یک نوع محافظ بر پایه آب است که قابلیت ضد آب کردن یا واتر پروف کردن سطوح سنگی را دارد. این ماده علاوه بر استفاده بر روی سطح سنگ‌های نمای ساختمان، به منظور آب گریزی و برخورداری از خاصیت نفوذ ناپذیری رطوبت بر روی آجر، دیوارهای سیمانی، چوب، گچ و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با به وجود آوردن لایه ای مقاوم و سخت از سطوح مختلف در برابر باران و همین طور ایجاد شوره و جرم و آلودگی روی سطوح سنگی و دیگر سطوح محافظت می‌کند و باعث می شود که سطح سنگ آب گریز شود. معمولاً پوشش آب گریز سنگ به صورت مایع است و می‌توان آن را با استفاده از قلم مو یا اسپری رنگ روی سطوح سنگی پاشید. محصولات نانو آبگریز سنگ بی رنگ هستند و باعث می‌شوند که سطح سنگ جلا پیدا کند و براق شود و نمای سنگی ساختمان را ضد آب یا واترپروف می‌کنند.

مواد نانو آبگریز سنگ نما

محصول نانو آبگریز سنگ نما معروف به NP-240 در بازار، با قدرت عدم نفوذ آب و رطوبت به بافت سنگ و ایجادیک لایه نامرئی با خاصیت نانو  باعث جلوگیری از جذب آب و هرگونه آلودگی توسط سنگ می‌شود. این خاصیت سنگ نمای ساختمان شما را در برابر باران های اسیدی و آلودگی های مخلوط با آب مقاوم و آبگریز می‌کند. جهت مشاهده مشخصات بیشتر به صفحه خرید نانو سنگ مراجعه کنید.

نانو آبگریز سنگ چیست

روش آب گریز کردن سنگ نما

برای نانو آبگریز کردن سطوح سنگی، پیش از هر کاری باید سطوح مورد نظر کاملاً پاکسازی شوند و عاری از هر گونه آلودگی یا جسم خارجی و گرد و غبار باشند. در بسیاری از موارد پس از پاکسازی سطوح، روی آن ها از محصولات نانو نما یا نانو کریستال استفاده می شود و پس از اینکه این مواد بر روی سطوح آغشته شده کاملاً خشک شدند، از قلم مو یا اسپری رنگ پاش برای اعمال مواد نانو آبگریز سنگ بر روی سطوح استفاده می شود و سطوح ضد آب شده بعد از ۳ تا ۶ ساعت قابل استفاده خواهند بود.

عوامل آبگریز کردن سنگ

به طور کلی در مبحث آب گریزی، چنانچه سطح سنگ نما، بافت زبری در حد نانو داشته باشد، اگر قطرات آب روی این سطوح سرازیر شود، نیروی موئینگی بین سطح و قطره کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل شکل قطره آب کروی می‌شود و امکان ایستایی آب روی سطح از بین می‌رود. به منظور آب گریز کردن سطوح سنگی موجود در نمای ساختمان، از پوشش‌های آب گریز و رنگ های نانو ضد آب استفاده می‌کنند. در نانو آبگریز سنگ و همین طور دیگر مصالح ساختمانی دو فاکتور مهم وجود دارد که به ترتیب، میزان زبری سطح و ساختار شیمیایی محصولات آب گریز است.

 • ساختار شیمیایی نانو آبگریز سنگ (انرژی سطحی پایین): به منظور به وجود آوردن آب گریزی سطحی در سنگ، حتماً باید یک سطح نانو آب گریز با کشش سطحی خیلی پایین به همراه میکروساختارهای مناسب به وجود بیاید. با استفاده از این روش، با ایجاد تغییر در مورفولوژی سطوحی که دارای انرژی سطحی پایین هستند و هم چنین به وجود آوردن زبری مناسب، می‌توان سطوح مورد نظر را آب گریز کرد.
 • میزان زبری سطح:به وجود آوردن زاویه تماس بیشتر از 120 درجه بدون به کار گرفتن بافت زبری که در حد نانو باشد و صرفاً با تکیه بر استفاده از ساختار شیمیایی مواد آب گریز سطح، غیر قابل انجام است. به همین دلیل زبری سطوح یک فاکتور بسیار مهم در آب گریز کردن سطوح سنگی است. در این روش، بر روی سطوحی که از میزان زبری سطحی مناسبی برخوردار هستند، پوشش‌های نازکی توسط مواد نانو آبگریز سنگ، با انرژی سطحی پایین، همچنین با استفاده از روش های مختلف، ایجاد می‌شود.

مزایای آبگریز کردن سنگ نما

 از مزایای آبگریز بودن مواد سنگ نما می‌توان، به خاصیت بدون بو بودن، بدون نیاز به حلال و… اشاره کرد. مواد آبگریز سنگ نما در دمای اتاق سخت می‌شود، شستشوی مقاوم در برابر فشار و عملکرد عالی با حجم کم، متراژ زیادی از سنگ نمای یک ساختمان را پوشش می‌دهد. همچنین این ماده در برابر درجه حرارت بالا مقاومت بسیار خوبی دارد.  پایداری در برابر اشعه ماوراء بنفش، در برابر انجماد از دیگر مزایای این مواد است. نانو آبگریز سنگ دارای مزایای زیادی هستند و در صنعت ساختمان طرفداران بسیاری دارند؛ در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • نانو آبگریز سنگ با خاصیت ضد شوره‌گی.
 • به اصطلاح غبارگریز هستند و آلودگی و دوده را به خود نمی گیرند.
 • دارای ماندگاری و دوام زیادی هستند.
 • به مصالح به کار رفته در سازه امکان تنفس می دهند.
 • آنتی باکتریال هستند.
 • سمی نیستند و با محیط سازگاری دارند.
 • خاصیت آب گریزی بالایی دارند و ضد رطوبت هستند.
 • ضد لک هستند.
 • اجرای آن ها روی سطوح مختلف از جمله سنگ آسان است.
 • مقرون به صرفه هستند.
 • چسبندگی آن ها بر روی سطوح زیاد است.
 • ضخامت کمی دارند و بی رنگ هستند.

آبگریز کردن سنگ نمای ساختمان با مواد نانو

ساختمان‌هایی که جنس نمای آن‌ها از سنگ است، بسیار زیبا هستند، اما مشکلات و معایبی را هم به دنبال داشته است. ساختمان‌هایی که نمای سنگی دارند، بعد یه مدت، تیره و کثیف می‌شود، (جذب بالای آب و آلودگی‌های موجود در هوا) و شروع به پوسته پوسته شدن می‌کنند، در نتیجه کیفیت خود را از دست می‌دهند. با پیشرفت فناوری نانو در صنعت ساختمان به خصوص نما های سنگی، با قابلیت آبگریز کردن سنگ نما، دیگر این مشکلات را توسط مواد نانو آبگریز سنگ نما نخواهیم داشت. آبگریز کردن سنگ نما قیمت خرید بالایی ندارد اما به واسطه این محصول کلی از هزینه ها و مشکلات نمای ساختمانی شما کاهش میابد.

 

سخن پایانی

نانو آبگریز سنگ نما به محصولی گفته می شود که با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته می‌شوند و برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب در سطوح سنگی کاربرد فراوانی دارند. از آن جایی که مزایای این محصولات صرفاً خاصیت ضد آبی آن ها نیست، بسیاری از کارفرمایان برای اینکه بتوانند نمایی قابل شستشو و براق و زیباتر داشته باشند از آن استفاده می کنند. محصولات نانو آبگریز سنگ بر پایه آب است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست