چگونه باید از آجر‌ نسوز محافظت کرد؟

چگونه باید از آجر‌ نسوز محافظت کرد؟
نانو و ساختمان, نگهداری ساختمان

یکی از آجر‌هایی که زیاد در ساختمان‌‌های اطراف مشاهده می‌کنید، آجر نسوز است،  از این مدل آجر استفاده‌های زیادی می‌شود، به همین علت محافظت از این نوع آجر هم، از اهمیت بسیار بالایی برخورد دار است. همانطور که می دانید آجر نما‌ها به کار رفته برای نمای ساختمان در طولانی مدت دچار فرسایش و تغییر ظاهر می‌شوند. قرارگرفتن در معرض آلودگی‌ها، جذب آب، باران‌های اسیدی و … از دلایل آلودگی و کثیفی نمای ساختمان هستند. برای جلوگیری از این موارد و محافظت از آجر نسوز، استفاده از مواد‌های پوششی ضد آب، روغن‌های مخصوص رزینی، رنگ‌های مخصوص و… مورد استفاده قرار می‌گیرد با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که چگونه باید از این آجر پرکاربرد، محافظت کنیم.

 بسیاری از ساختمان ها دارای نمای آجری هستند. درست است که نمای آجری یکی از محبوب ترین و مقاوم ترین نمای ساختمان است و علاوه بر ماندگاری زیبایی چشمگیری دارد، اما همین آجر نما در اثر جذب آب ممکن است دچار مشکلاتی مانند شوره، پوسیدگی و تغییر رنگ شود. تمیز کردن نمای ساختمان های بلند کار چندان راحتی نیست و صرف هزینه های بالا جهت حفظ و نگهداری و تمیز کردن نمای ساختمان اصلاً به صرفه نیست.

به همین خاطر می توان برای بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش طول عمر نمای ساختمان، از موادی که قابلیت محافظت از آجر نما در طولانی مدت را دارند، استفاده کرد.

علت کثیفی آجر نسوز

چرا آجر نسوز کثیف می شود؟

به دلیل نامرغوب بودن مواد اولیه آجر نما، استفاده از ملات نامناسب و یا آب نامناسب شاهد بروز ذرات سفیدی بروی سطح آجر های نسوز هستیم که در اصطلاح با نام شوره آجر نما و یا نمک شناخته می‌شوند. این ذرات ریز نه تنها ظاهر نما را بد و زشت خواهند کرد، بلکه آسیب های جدی به نما و دیگر مصالح وارد می‌کند. بنابراین حذف نمک هایی که می تواند به ساختار ساختمان آسیب برساند، امری ضروریست که باید در اولین فرصت برطرف شود.

در این راستا لازم است، ابتدا فرایند شوره آجر نما را بررسی و شناسایی کرده. سپس اقداماتی انجام شود که در حین تمیز کردن شوره آجر نما، تأثیرات مخرب را به طور پایدار کاهش داد.

روش های حفاظت از آجر نسوز

مراقبت از آجر نسوز نمای ساختمان

نکته‌‌ای برای استفاده از مواد شیمیایی برای مراقبت از آجر نسوز: یکی دیگر از روش‌های، مراقبت از آجر، روش‌های شیمیایی است، لازم است تا آنجایی که امکان دارد، با ملایمت و بدون آسیب به نما این کار انجام شود. از آنجایی که در سطوح مختلف، نوع نما و میزان آلودگی متفاوت است، توصیه می‌شود، محصولی که برای تمام سطوح مناسب باشد، اغلب بسیار چالش برانگیز است. بنابراین همیشه توصیه می‌شود که بخشی از نما را با ماده شیمیایی مورد نظر، تست کرده و سپس برای کل سطح اقدام نمایید. تا آسیبی به کل سطح نرسد. استفاده از روش ‌های شیمیایی معمولا پر ریسک هستند.

استفاده از روش‌های مکانیکی برای مراقبت از آجر نسوز: روش مکانیکی معمولا روشی مرسوم تر می باشد که با نام تکنیک انفجار چرخشی نیز شهرت دارد. روش شستشوی مکانیکی، از یک سو برای تمیز کردن نمای آجری از اثربخشی لازم برخوردار است و از سوی دیگر میزان سایش در این روش تا حد زیادی کاهش می یابد. به همین خاطر این روش برای تمیز کردن سطوحی با نقاط ریز و حساس بسیار مناسب می باشد.

در روش تمیز کردن مکانیکی یک توربین باعث چرخش مواد انفجاری و آب می‌شود. هنگامی که مخلوط دوار هوا، آب و عامل انفجار به سطح نمای ساختمان برخورد می کند، اثر سایشی مماس ایجاد می‌شود. ذرات انفجار روی سطح می لغزند. و کثیفی در یک فرآیند فوق العاده ملایم حذف می‌شود. یعنی رسوبات کثیفی را می‌توان به تدریج حذف کرد. در این روش می‌توان نوع سطح و شدت تمیز کردن را متناسب با نیازها تنظیم کرد.

استفاده از روش‌های نانو برای مراقبت از آجر نسوز:نمای آجری ساختمان به علت این که منافذ زیادی دارد به راحتی می‌تواند آب و آلودگی ها را جذب کند. آلودگی‌های محیطی و باران های اسیدی به مرور زمان باعث کثیفی نمای ساختمان و فرسوده شدن آن می‌شود. به همین خاطر استفاده از یک عایق می‌تواند در طول زمان نمای ساختمان را در برابر آلودگی ها محافظت کند. بهترین روش مراقبت از آجر نسوز، استفاده از مواد‌های نانو برای ساختمان است. نانو مخصوص آجر نسوز است که با قرار گرفتن در بین مولکول های آجر باعث می‌شود تا منافذ آجرنما بسته شود و از ورود آب و آلودگی به داخل آن جلوگیری می‌کند.

 البته این محصول به گونه ای طراحی شده که قابلیت تنفس آجر نمای ساختمان را حفظ می‌کند و در عین حال باعث تمیز ماندن نمای ساختمان در طولانی مدت خواهد شد. این مواد خاصیت آب گریزی دارد. به همین خاطر دیگر نمای ساختمان رطوبت را جذب نمی‌کند و مصالح به کار رفته برای نمای ساختمان تغییر رنگ نمی دهند. این مواد ماندگاری بسیار بالایی دارند و باعث براق ماندن نمای ساختمان با رنگ اصلی خود نما می‌شود.

نحوه عملکرد مواد‌های محافظتی از آجر نسوز نما

همانطور که اشاره کردیم استفاده از مواد نانو یکی از بهترین روش‌ها برای مقاوم سازی نماهای آجری است که علاوه بر دارا بودن هزینه های کم دارای ماندگاری طولانی مدت است و در حین حفظ کیفیت نمای آجری ساختمان آن را در برابر آلودگی ها و رطوبت مقاوم می کند.  این مواد به کار رفته برای محافظت از نمای ساختمان به صورت یک لایه نامرئی روی آجر شما می ماند و از نفوذ آب و آلودگی ها به درون آن جلوگیری می‌کند.

کلام پایانی

 دستیابی به فناوری ریز مولکولی و فرآوری مواد پایه به روش نانو و اجرای آن روی سطح و ایجاد یک لایه محافظ در حد نانومتر روی سطوح بدون تغییر رنگ در بافت فیزیکی آن یکی از افتخارات شرکت نانو پارس گرجی است.

نانو آجر انتخاب بسیاری از افراد است که به زیبایی محل زندگی خود اهمیت می دهند. به همین خاطر از تکنولوژی های جدید برای حفظ زیبایی و ماندگاری نماهای ساختمان استفاده می کنند. شما نیز اگر تجربه استفاده از محصول نانو آجر شرکت نانو پارس گرجی را دارید، می‌توانید تجربه خود را با ما در میان بگذارید تا کاربران این محصول بتوانند از تجربیات ارزشمند شما استفاده کنند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.