رنگ هوشمند نانو در صنعت رنگ

رنگ هوشمند نانو

در حال حاضر کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ بسیار گسترش یافته و با استفاده از این فناوری متخصصان موفق به ساخت رنگ هوشمند نانو شده اند که توانسته رنگ هایی با خواص منحصربفرد را تولید کند. استفاده از نانو در صنعت رنگ موجب تولید محصولاتی ضد آب، مقاوم و با دوام در برابر عوامل شیمیایی و محیطی شده است. این رنگ ها را می توان به صورت محلول اسپری، پوشش سرامیکی، پوشش ضد میکروبی و باکتری و … بر روی سطوح مختلف استفاده کرد. با این مقاله از سایت نانو پارس کو همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ در اختیارتان قرار دهیم.

رنگ هوشمند نانو چیست؟

هدف از علوم و فناوری نانو درک خواص و ساخت انواع نانو، ساختارها و افزار‌ها در حد مقياس نانو متری است. در این مقاله قصد داریم بپردازیم به تعریف رنگ هوشمند نانو؛ امروزه استفاده از فناوری نانو در صنعت رنگ هوشمند نانو خواص بسیار جالبی را به این رنگ ها داده است. به طوری که این رنگ ها به دلیل داشتن بیوکسیدهای ضد قارچی، ضد باکتری و ضد میکروبی می توانند از رشد این موجودات بر روی سطوح رنگ شده جلوگیری کنند. ابزارها و روش‌های گوناگونی مانند قلم مو، پیستوله، برس های رنگ امیزی و غلتک ها برای به کارگیری رنگ هوشمند نانو وجود دارد که می‌توان به راحتی این رنگ را بر روی نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ سبب ایجاد لایه های نازک اتفوتونیک شده که می توانند تنوع رنگی بسیاری را بدون نیاز به رنگدانه های شیمیایی تولید کنند.

رنگدانه های هوشمند نانو در صنعت رنگ

رنگدانه های اکسید وانادیم هوشمند نانو دارای خواص نوری هستند که در دمای 60 درجه تغییر می کنند و در اثر تابش نور رفتار رزونانس پلاسمونی دارد. بنابراین امکان اینکه با استفاده از رنگ نانو بتوان از نور خورشید برق تولید کرد دور از انتظار نیست. برای تغییر میزان سطح رنگی رنگ هوشمند باید از طیف نور به خصوصی استفاده کرد. مناسب ترین طیف نور برای رنگ هوشمند نوری است که در طیف فروسرخ نزدیک وجود دارد.

دانشمند به یک روش ساده شیمی مقداری رنگ دانه اکسید وانادیم تولید کردند و در سطوحی که با این رنگ، رنگ آمیزی شده بود خواص پراکنش نور را اندازه گیری نمودند. نتایج این آزمایش نشان داد با آنکه ترکیب اکسيد واناديم خواص شگفت انگیزی برای انتقال فاز در 60 درجه‌ سانتي گراد دارد ولی نمی تواند میزان حرارت وارد شده به سطح رنگی را تغییر دهد.

رنگ دانه های هوشمند نانو

ویژگی رنگ هوشمند نانو

استفاده از نانو در صنعت رنگ باعث ایجاد ویژگی های بسیار جالبی در رنگ هوشمند نانو شده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

 • مقاومت خوب در برابر آلاینده های هوا
 • مقاومت در مقابل رشد انواع باکتری و قارچ و خزه و کپک
 • داشتن قیمت مناسب در مقایسه با خواص منحصربفرد
 • استفاده راحت این رنگ با انواع ابزارها و روش ها
 • به دلیل خاصیت ضد زنگ آن ها، برای رنگ کردن سطوح فلزی نیز مناسب هستند.
 • قابل استفاده برای فضاها و نماهای داخلی و بیرونی ساختمان
 • تولید طیف وسیعی از رنگ نانو با قابلیت اضافه کردن رنگ دانه های مختلف
 • رنگ هوشمند نانو خواص ضد اشعه یو وی خورشید دارد
 • این رنگ ها از ماندگاری بالا و مدوامی برخوردارند

توجه داشته باشید، کاربرد‌ نانو مواد در صنایع مختلف باعث گسترده تر شدن و پیشرفت کیفیت کار در دنیای امروزی و آینده شده است. یکی از این پیشرفت‌های چشم گیر، در صنعت رنگ‌ هوشمند است، که ویژگی فوق‌العاده‌ای به رنگ‌ها، مخصوصا رنگ‌های نما داده است.

محصولات نانو در صنعت رنگ

کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ به شدتی رو به افزایش است که توجه اکثر کشورهای جهان به سوی استفاده از این علم برای تولید انواع رنگ‌ها با قابلیت های خاص جلب شده است. فناوری نانو در صنعت رنگ بسیار پیشرفته داشته به طوری که دانشمندان توانسته اند رنگ های هوشمند نانو را تولید کنند که مانع رشد موجودات زنده می شود و در برابر آن ها عکس العمل نشان می دهد.

ما در نانو پارس انواع رنگ های هوشمند نانو را، که مخصوص موارد صنعتی و ساختمانی است را ارائه می‌کنیم. تمامی محصولات رنگ ضد آب نانو، شرکت نانو پارس آبگریز بوده و از مقاومت و تضمین کیفیت بالایی برخورد دار است. در ادامه برخی از متنوع ترین محصولات رنگ نانو را معرفی می کنیم:

 • رنگ هوشمند نانو ترافیکی
 • رنگ ترموپلاست بر پایه رزین اکریلیک نانو کامپوزیت
 • رنگ نانو عایق حرارتی
 • رنگ ترک تزئینی هوشمند نانو
 • رنگ نانو خود تمیز شونده
 • پرایمر رنگ نانو، جهت آماده سازی سطح زیر کار رنگ، همچنین افزایش چسبندگی رنگ به سطوحی که قرار است نقاشی شود.

 کاربرد رنگ هوشمند نانو در نمای ساختمان  کاربرد رنگ هوشمند نانو در نمای ساختمان 

نانو در صنعت رنگ کاربردهای بسیار متنوعی دارد و این به دلیل خواص و ویژگی های عالی و منحصربفرد این ماده است. از رنگ هوشمند نانو می‌توان بر روی تمام سطوح شامل سطوح پلاستیکی، سیمانی، بتنی،گچی، شیشه، چوب،سطوح فلزی و دیوار رنگ شده استفاده کرد. مهم ترین کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ استفاده از آن برای عایق کاری و رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان است. در نتیجه در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی می شود؛ زیرا این نوع رنگ دارای خاصیت عایق حرارتی است.

 کاربرد دیگر رنگ هوشمند نانو ایجاد لایه محافظتی در برابر عوامل جو است که مانع نفوذ رطوبت و باران به بافت نما می شود؛ بنابراین از خراب شدن و رنگ پریدگی نما جلوگیری می کند. در عین حال این رنگ ها خاصیت آب دوست دارند به این معنی که به راحتی با آب و صابون قابل شستشو هستند و تمیزکاری آن ها بسیار ساده است. اما یک سوال متدوالی که اکثر کاربران از ما می‌پرسند، بهترین رنگ آبگریز نانو کدام است؟ رنگ آبگریز نانو نمای ساختمان بر اساس ویژگی‌ها و کاربردهایی که دارد به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود. شما می‌توانید جهت مشاوره برای رنگ نانو مناسب کار خود، اطلاعات کار خود را با واحد فروش نانو پارس  در میان بگذارید، تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

جمع بندی

یکی از بهترین انتخاب ها برای رنگ آمیزی فضای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده از رنگ نانو هوشمند است. کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ سبب شده به رنگ ها خواص جدید و بهتری اضافه شود که باعث افزایش کیفیت رنگ و کاهش مصرف رنگ شده است. به کار گیری نانو در صنعت رنگ موجب ایجاد ساختاری در رنگ های نانو هوشمند شده که می‌توانند عکس العمل های هوشمندانه محافظتی را در مقابل محرک های محیطی نشان دهند. در این مقاله به طور مختصر به بیان ویژگی ها و کاربردهای نانو در صنعت رنگ پرداختیم. شما می‌توانید جهت سفارش خرید رنگ نانو به صفحه فروشگاهی سایت ما مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست