کاربرد‌ نانو مواد در صنایع مختلف

کاربرد‌ و مزایای نانو مواد در صنایع

نانو مواد جز دسته‌ای از متریال‌ها هستند که کاربرد های متنوعی در جهان نوین امروزی پیدا کرده اند. با این حال رشد نانو مواد بسیار بالا است و هنوز هم فضای بسیاری برای پیشرفت در این زمینه وجود دارد. تقریبا در بیشتر موارد استفاده از نانو مواد باعث بهبود خواص و ایجاد ویژگی‌های جدیدی در محصول نهایی می شود. از این رو کاربرد نانو در صنعت بسیار گسترده هستند. در این مقاله قصد داریم به بیان شاخه‌های کاربرد، مزایا و ویژگی نانو مواد در صنعت و جهان پیشرفته امروز بپردازیم.

ویژگی نانومواد در صنعت

اساس ویژگی نانو در صنعت و فناوری نانو در این واقعیت نهفته است که وقتی ابعاد به مقیاس نانومتر کاهش پیدا می‌کند، ویژگی‌های ماده به‌صورت قابل‌توجهی تغییر می‌کند. امروزه صنعت، قابلیت‌های فناوری نانو را کشف کرده است. بنابراین ما می‌توانیم ویژگی مواد نانو را در صنعت به‌عنوان درک، دستکاری و کنترل ماده در طول اشاره‌شده‌ی فوق تعریف کنیم تا خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مواد (اتم‌های منحصربه‌فرد، مولکول‌ها و ماده حجمی) بتوانند جهت توسعه‌ی نسل بعدی از مواد بهبودیافته، دستگاه‌ها، ساختارها و سیستم‌ها به‌صورت مهندسی درآیند، تجزیه شوند و تغییر ساختار دهند.

شما قبلا با مفهوم نانو در مقالات قبلی آشنا شدید. کاربرد و مزایای نانو مواد در صنعت مواد از قبیل: کاربرد نانو در صنعت ساختمان ، در صنعت نساجی، در صنعت خودرو، در صنعت شیشه، در صنعت رنگ، در صنعت چوب، در صنعت نفت و گاز، در صنعت  پوشاک، در صنعت  غذایی، در صنعت  پزشکی، در صنعت پتروشیمی، در صنعت  تکنولوژی و کاربرد نانو در خانه از را می‌توان نام برد که باعث شگفتی در دنیای مدرن امروز شده است. انواع مواد نانو امروزه وجود دارد که در ادامه به کاربرد‌‌های مهم آن در صنایع می‌پردازیم.

کاربرد نانو در صنعت ساختمان

کاربرد نانو در صنعت ساختمان

کاربرد نانو در صنعت ساختمان یک چالش در جهت پيدا كردن راه حل هايي برای اصلاح كيفيت، افزايش كارايی مصالح و كاهش مصرف ماده خام و انرژی، در اين صنعت شده است. يكي از بزرگترين فن‌آوری‌های نوين در قرن حاضر نانوتكنولوژی است كه استفاده از آن در راستای برطرف كردن نيازهای صنعت ساختمان، می‌تواند راهگشا باشد.

از مزايای استفاده از فناوری نانو می‌توان به افزايش کيفيت مصالح، صرفه جويی در مصرف انرژی و به تبع آن صرفه جويی اقتصادی اشاره كرد. نانو آجرنما، نانو سنگ نما، نانو سیمان، نانو گچ، نانو کاشی و سرامیک از موارد استفاده شده در این صنعت است. جهت خرید محصولات نانو ساختمانی، می‌توانید به قسمت فروشگاهی سایت نانو پارس مراجعه کنیدو ویژگی ومزایای نانو را در صنعت مربوطه مطالعه کنید.

کاربرد نانو در صنعت نساجی

فناوری نانو برای صنعت نساجی، پتانسیل اقتصادی بالایی دارد. این موضوع عمدتا به‌دلیل روش‌های متداول استفاده‌شده جهت به‌دست آوردن خواص مختلف پارچه‌ها به‌وجود آمده است که اغلب منجر به اثرات دائمی نمی‌شوند و بعد از شستشو و پوشیدن، عملکرد آن‌ها از بین خواهد رفت. فناوری نانو می‌تواند ماندگاری بالایی را برای پارچه‌ها فراهم کند، چون ذرات نانو دارای مساحت سطح به نرخ حجمی بالایی هستند و انرژی سطحی بالایی دارند.

بنابراین میل ترکیبی بهتری را برای پارچه‌ها ارائه می‌دهند و منجر به افزایش عملکرد ماندگاری می‌شوند. علاوه بر این، پوششی از ذرات نانو بر روی پارچه‌ها بر توانایی تنفسی یا احساس بدن تأثیری نخواهد گذاشت. نانو پارچه نوعی از این موارد مصرفی است. مزایا و ویژگی نانو مواد، در صنعت نساجی یک پدیده نوین در دنیای امروزی است.

کاربرد نانو در صنعت خودروکاربرد نانو در صنعت خودرو

کاربرد نانو در صنعت خودرو به‌دنبال نوآوری بوده و فناوری‌های جدید باعث شده است که خودرو‌های مدرن سریع‌تر، سبک‌تر، راحت‌تر و کارآمدتر شوند. بسیاری از فناوری‌ها روی این صنعت تاثیر شگرفی گذاشته‌اند و فناوری‌نانو یکی از جدیدترین و تأثیرگذارترین‌ها است. از جمله مزایای به کار گرفته شده فناوری نانو می توان به رنگ های خود تمیز شونده ، ضد لک، خود تمیز شونده، ضد خش و … اشاره کرد، که فناوری نانو علاوه بر زیبایی بخشیدن می‌تواند عمر محصول را بهبود بخشد. هم چنین در آخر به رنگ هایی که در حقیقت خودرو را به پیل سوختی تبدیل می‌کند اشاره شده است. ویژگی نانو در صنعت خودرو باعث بالا رفتن کیفیت خودرو ها در دنیا امروزی شده است.

کاربرد نانو در شیشه‌

همگام با توسعه فناوری نانو در صنايع مختلف، توجه به كاربردهای فناوری نانو در صنعت شیشه منجر به پیشرفت‌هایی در این زمینه شده است. ظهور فناوری نانو زمینه‌ساز استفاده از نوعی شیشه‌های نوین هوشمند در ساختمان شده است. شیشه‌های ضدآفتاب، ضد انعکاس، شیشه‌های خودتمیز شونده و شیشه ضدآتش نمونه‌ای از شیشه‌های هوشمند هستند. جهت استعلام قیمت نانو شیشه می‌توانید به صفحه فروشگاهی سایت نانو پارس مراجعه کنید و ویژگی و مزایای محلول نانو شیشه را مطالعه کنید.

کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگکاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ

کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ باعث ایجاد خواص جدید در رنگ، افزایش کیفیت رنگ و کاهش مصرف آن می‌شود. کاربرد فناوری نانو در صنایع رنگ و پوشش در بخش مواد اولیه بیشتر شامل رنگدانه هاست. خواص متفاوت و جدیدی مانند ضدسایش، آنتی باکتریال، خودتمیزشونده، ضدخش، ضدسایش و خواص حفاظت الکترومغناطیس در رنگ ایجاد می‌شود. بنابراین انواع رنگ نانو با بهره گیری از نانو ذرات فعال و گروه های عاملی مناسب در ساختار خود، قادرند تا در مقابل محرک های محیطی عکس العمل های هوشمندانه محافظتی از خود نشان می‌دهند.

رنگ دانه های هوشمند نانو

استفاده از فناوری نانو در صنعت رنگ هوشمند نانو  ویژگی منحصر به فردی را به این رنگ ها داده است. به طوری که این رنگ‌ها به دلیل داشتن بیوکسیدهای ضد قارچی، ضد باکتری و ضد میکروبی می توانند از رشد این موجودات بر روی سطوح رنگ شده جلوگیری کنند. ابزارها و روش‌های مختلفی مانند قلم مو، پیستوله، برس های رنگ امیزی و غلتک ها برای به کارگیری رنگ هوشمند نانو وجود دارد که می‌توان به راحتی این رنگ را بر روی نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد.

برخی از محصولات متنوع در زمینه رنگ های نانو عبارتند از:

  1. رنگ ترافیکی نانو
  2. رنگ خودتمیز شونده
  3. رنگ عایق حرارتی نانو
  4. رنگ ترموپلاست بر پایه رزین اکریلیک نانو کامپوزیت
  5. رنگ ترک تزئینی
  6. اورکا نانوپینت

کاربرد نانو در صنعت چوبکاربرد نانو در صنعت چوب

کاربرد نانو در صنعت چوب با توجه به نیازهای خود از استفاده‌کنندگان مواد نانوساختار به شمار می‌رود. تدابیری که به کمک فناوری نانو برای چوب اندیشیده شده است، در مراحل آغازین پیشرفت قرار دارد و در آینده می‌تواند صنايع چوب کشور را با تحول زيادی روبه‌رو کند. از جمله کاربرد و ویژگی نانو در صنایع امروزی در این زمینه،  استفاده از نانوپوشش‌های چوب در جهت بهبود خواص و افزایش عمر چوب است. مزایای نانو‌پوشش‌های چوب عبارتند از پايداری در برابر رطوبت، اشعه فرابنفش، فساد ميكروبی و مقاومت در برابر آتش.

جمع بندی

شما در این مقاله با کاربرد نانو در صنایع مختلف آشناشدید. مزایا و ویژگی نانو در صنعت امروز دارای اهمیت زیادی بوده و همچنین در آینده از اهمیت درجه یکی برخورد دار است. فروشگاه اینترنتی نانو پارس با بیش‌از 15 سال تجربه در زمینه اجرا و ارائه انواع مواد نانو ساختمانی، رنگ‌های نانو و مواد شوینده نانو از شما دعوت می‌کند که از قسمت فروشگاهی محصولات ما دیدن فرمایید. و جهت هرگونه اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های موجود تماس بگیرید و از همکاران ما درخواست راهنمایی کنید. و در آخر اگر در رابطه با کاربرد و مزایای نانو در صنایع مختف خاصی را می‌شناسد می‌توانید در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست