پودر بندکشی نانو ساختمان چیست؟

پودر بندکشی نانو
نانو و ساختمان

پودر بندکشی ساختمان نوعی ماده خشک است که با مقداری آب ترکیب می‌شود و برای پر کردن فواصل بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها به کار می‌رود. پودر بندکشی بیشتر در بخش‌هایی از ساختمان که در معرض رطوبت مداوم هستند استفاده می‌شود. به‌عنوان نمونه در سرویس‌های بهداشتی، حمام آشپزخانه و … که از کاشی و سرامیک استفاده می‌شود، پودر بندکشی نیز موردنیاز است. پودرهای بندکشی انواع مختلفی دارند و هر کدام در یک مکان قابل استفاده هستند. پودرهای بندکشی تأثیر زیادی بر افزایش عمر مفید ساختمان دارند. به همین خاطر انتخاب نوع مناسب این محصول و استفاده در ساختمان‌سازی باعث می‌شود تا به میزان زیادی از نفوذ آب به داخل بندهای کاشی و نم کشیدن و تخریب ساختمان جلوگیری شود.

انواع پودر بندکشی ساختمان

درست است که کاربرد انواع پودرهای بندکشی ساختمان یکسان است و برای پر کردن درزهای موجود بین کاشی، سرامیک، سنگ یا آجر به کار می‌روند، اما هر یک از این پودرها دارای ترکیبات متفاوتی هستند. به همین خاطر با توجه به ترکیبات سازنده و مشخصات پودرهای بندکشی، ما آن‌ها را به چند گروه تقسیم می‌کنیم و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پودر بندکشی پلیمری

یکی از باکیفیت‌ترین انواع پودر بندکشی ساختمان پودرهای پلیمری هستند که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن‌ها مواد پلیمری است.

این مواد پلیمری نانو که دارای ابعاد بسیار ریزی در اندازه‌های میکرون هستند، به راحتی با مصالح ساختمانی مانند سیمان ترکیب می شوند و فواصل میان کاشی، سرامیک و سایر مصالح را پر می‌کنند. به همین خاطر یک ترکیب مستحکم و غیر قابل نفوذ ایجاد می کنند که از ورود هرگونه رطوبت به داخل بندهای کاشی جلوگیری می کند.

انواع پودر بندکشی نانو دارای نمونه های سفید و رنگی هستند. البته بیشتر رنگ سفید این پودر ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما در برخی از مکان ها به خاطر اینکه رنگ پودر بندکشی با کاشی و سرامیک همخوانی داشته باشد، از نمونه های رنگی این پودرها استفاده می‌شود.

پودر بندکشی ضد آب

شاید تعجب کنید که در این قسمت به پودر بندکشی ضد آب اشاره می کنیم. چراکه خاصیت تمام پودرهای بندکشی جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل بندهای کاشی و سرامیک است! البته درست است که تمام این نمونه ها خاصیت ضد آب دارند، اما پودر بندکشی ضد آب به خاطر دارا بودن رزین مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ آب، ضربه و سایش دارد. به همین خاطر این محصول به‌عنوان پودر بندکشی ضد آب شناخته می‌شود.

پودر بندکشی آنتی باکتریال

پودرهای بندکشی آنتی باکتریال بیشتر در ساختمان های بهداشتی مانند درمانگاه، بیمارستان و کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرند. این محیط های باید همیشه استریل باشند و در برابر میکروب ها مقاوم باشند. به همین خاطر از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال در این مکان ها استفاده می‌شود تا بتوانند از رشد میکروب، باکتری و سایر میکروارگانیسم های خطرناک در بندهای بین کاشی‌ها جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که قیمت این محصولات نسبت به سایر پودرهای بندکشی بالاتر است. چرا که باید مقاومت و کیفیت بهتری برای جلوگیری از رشد میکروب ها را داشته باشد.

پودر بندکشی اسیدی

این محصول بیشتر برای بندکشی کاشی‌ ها و سرامیک در مکان هایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد که به صورت مداوم در معرض اسید ها و مواد خورنده هستند. همانطور که می دانید مواد شیمیایی و سیالات اسیدی به راحتی می‌توانند سایر مواد را از بین ببرند. به همین خاطر در محیط های صنعتی و کارخانه های تولید مواد شیمیایی، از پودر بندکشی اسیدی استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر انواع سیالات اسیدی دارند.

پودر بندکشی آجر و سنگ

 انواع پودر بندکشی آجر مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی مختلف دارند. این پودر ها که برای پر کردن فواصل بین سنگ و آجر استفاده می‌شوند، دارای ابعاد بزرگتری نسبت به پودر های بندکشی کاشی و سرامیک دارند و اندازه آن ها درشت‌تر است. به همین خاطر می‌توانند فواصل میان سنگ و آجر به اندازه ۶ تا ۲۰ میلی متر را پر کنند. مواد تشکیل دهنده آن ها بیشتر پودر سنگ و سیمان پرتلند است.

بهترین پودر بندکشی

بهترین پودر بندکشی چیست؟

پس از معرفی انواع مختلف پودرهای بندکشی نوبت به آن می رسد تا بهترین نوع پودر بندکشی را به شما معرفی کنیم.

هنگام خرید پودر بندکشی شما باید علاوه بر محیطی که قصد استفاده از آن را دارید، به بودجه خود و رنگ پودر بندکشی هم توجه داشته باشید؛ بنابراین با توجه به اینکه فناوری نانو در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته انواع محصولات را بر پایه نانو با کیفیت بالا تولید کند، می‌توان گفت که پودر بندکشی نانو ساختمانی یکی از بهترین نمونه ها برای درزگیری کاشی و سرامیک و جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل آن ها است.

پودرهای بندکشی نانو از نفوذ هرگونه کثیفی، میکروب و آلودگی به زیر کاشی و سرامیک جلوگیری می کنند؛ بنابراین با استفاده از پودرهای نانو دیگر نگران بوی بد و نامطبوع نخواهید بود.

پودرهای بندکشی نانو در برابر مواد شوینده شیمیایی و اسیدی مقاومت بالایی دارند. به همین خاطر ماندگاری آن ها طولانی مدت است. این پودرهای بندکشی نمی گذارند هیچ گونه جلبک یا قارچ روی بندهای کاشی‌ها رشد کند و خاصیت آنتی باکتریال دارند.

به همین خاطر بهتر است برای بندکشی انواع کاشی و سرامیک در دیوارها و کف سرویس بهداشتی، حمام و دستشویی از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال نانو استفاده کنید که بر پایه مواد پلیمری ساخته می شوند و دارای ابعاد بسیار ریزی هستند. به همین خاطر از نفوذ هر گونه رطوبت و میکروب داخل بندهای کاشی جلوگیری می کنند.

کلام پایانی

هدف استفاده از پودر بند کشی ساختمانی، پر کردن درزهای موجود بین کاشی و سرامیک است. در مکان هایی که در معرض رطوبت قرار دارند، مانند سرویس‌های بهداشتی، استفاده از کاشی و سرامیک ضروری است؛ اما استفاده از پودر بندکشی مناسب در این مکان ها ضروری تر است. چرا که وجود یک لایه نفوذ ناپذیر در بین کاشی و سرامیک باعث افزایش طول عمر آن ها می‌شود و از نم کشیدن و خرابی ساختمان جلوگیری می کند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر از استفاده پودر بند کشی با شرکت نانو پارس ارتباط برقرار کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.